Imeline kodune freijoada ja lendavad seanaha krõpsud.
Vanaema salakaval roheline jook.
Küpsisetort nagu päris
Liblikateadlased täies hiilguses ja lahkuses.
Palju ilusaid mälestusi, mitu kg kohvi ja 1,3 kg Alto de Figueira metsa õite mett liigub minuga tagasi Rootsi, et järve ääres Brasiiliat meenutada ja uusi hetki luua.
Njah..märkamatult on saabunud aeg viimaseks postituseks siit võrkkiigest. Vǎhemalt selleks aastaks. Loodetavasti 10 kuu pärast tagasi. Tulen tagasi vâga hea meelega. Olgugi, et siinsed linnad pole üldse mulle ja tekitavad rahutust, siis loodus, inimesed ja söök on sügavale mu südamesse pugenud. Need kaks pool kuud on olnud head nii ihule kui ka hingele. Maailmapilt on jälle natuke avaram. Vōrkkiiges kiikumine on loonud vaherahu iseendaga. On olnud võimalust võtta aega endale ja enda mõtetele. On olnud rōõmu tööst, hetkedest ja avastustest. On jälle tunne, et olen elus ja elan. Seekordsed postitused on olnud palju isiklikumat laadi kui varem. Päris esimesest Uganda reisist on mul paberil päevik isiklike mõtetega. Lugesin seda kui enda asju Tartus kokku pakkisin. Jah, tundub, et ma ei suutnudki leida tasakaalu enda ambitsioonide, kodu, pere ja armastuse vahel. Juu siis nii pidi minema. Mitmed inimesed on mult küsinud, kuidas ma ei karda olla üksi ja võõras kohas selliselt? Kas mul koduigatsust ei ole? Ei karda. Ja mu kodu on praegu seal, kus enda seljakoti lahti pakin. Kõik kaotused on kaotatud ja üles tuleb ehitada täiesti uus elu. Saan hakkama. Tean, et saan.
Aga eelmise laupäeva õhtul leidsin end Bia sõbranna sünnipäevalt, karja 19-20-aastaste keskelt. Vâidetavalt elab Bia sõbranna linna kõige kallima piirkonna kõige kallimates eramutes. Piirkond on mäe nõlval ning täielikult ümbritsetud kōrge kivimüüri, lōiketraadi ja muu sõbralikuga. Piirkonda sisse pääsemiseks pead turvamehele teatama, mis aadressile, kelle juurde ja mis asjus lähed. Siis lastakse ühest raudväravast lâbi. Kui esimene värav on seljataga sulgunud, siis alles avatakse teine vârav. Maru uhke aga tekitas kuidagi vangla tunde. Kodu oli ilmselt ka kōige peenem moderne elamine, kus olen enda elus viibinud. Esimesel korrusel oli kaks väga suurt kööki, grillimisala, neli erinevas stiilis söögituba, elutuba, lõõgastumisalad, basseiniala ja veel hunnik uksesid, mille taha ei näinud. Teisel korrusel ei käinud, aga läbi aatriumi paistis teise korruse punasest tellisest võlvkaarega lagi. Olin veidi skeptiline, et mis inimeste sekka ma nüüd sattunud olen ja milliseks see pidu kujuneb. Aga sünnipäevalaps oli habras ja malbe moega sõbralik näitsik ning kohale tulnud noored olid kōik oivikute eri, kes peamiselt olid meditsiinitudengid ja juristid. Lisaks rääkisid nad ka väga head inglise keelt ja õhtu kujunes vägagi huvitavaks, sest nad pidasid minu rõōmuks enamuse enda vestlusi inglise keeles ning sain neis osaleda. Tegu oli tõesti väga tulevikule pühendunud noortega ja vestluste teemaks olid erinevad meditsiinilised juhtumid; kaasused, mis on muutnud riigi seadusandlust; poliitiline olukord ja riigi tulevik. Vestlused, mida päris ei ootaks selliselt vanuserühmalt. Ja väga-väga palju kordi sain rääkida Eestist ja selgitada, miks ma Brasiilias olen. Noored tundsid taaskord siirast huvi ja küsisid küsimusi. Sisuliselt keegi ei joonud, ei mingit läbustamist. Ja taaskord tekitas minu vanus neis hämmastust, sest arvati, et olen vanuses 23-28. Ja nii toredad kui need noored ka ei olnud, siis mu ajule oli selline sotsiaalne virr-varr päris kurnav ning õhtu lõpuks oli mul väga korralik migreen, mis iga minutiga aina hullemaks läks. Viimased pool tundi olin hõivatud endale sisestamisega, et ma ei oksendaks seda uhket elamist täis, sest kui tabab migreenihoog ning ma ei saa pikali visata ning vaikuses lebada, siis päädib see oksendamisega. Tundsin tohutut kergendust kui tagasi Bia juurde jõudsime ning sain sisse vōtta valuvaigistid ning teki üle pea tōmmata. Väga põnev ja ootamatu kogemus. Tore oli selliste noortega kohtuda.
Pühapäeval ärkasin taaskord jumalateenistuse peale. Õnneks oli migreen üle läinud, sest halvimatel juhtudel võib selline peavalu kesta päevi. Võtsin esimese asjana sisse ennetavad valuvaigistid, sest oli ette teada, et ka pühapäev kujuneb mahlakaks sotsiaalseks kümbluseks. Peagi saabus juba laupäeval kohatud Bia vanaema ning köögis läksid kõik potid-pannid tulele ja kogu elamine, hoov ja ilmselt ka kogu tänav täitus kõhtu korisema panevate lōhnadega. Lisaks hullutavatele lõhnadele pakkus erilist vaatemǎngu ka seanahakrõpsude valmistsmine ja vanaema vōitlus nendega. Nimelt sellel hetkel, kui kõik rasv on naha küljest ära praetud ning naha kihid lahti löövad käib päris korralik plahvatus. Mingil hetkel olid need plahvatused potis nii tugevad, et kaas lendas pealt ära ja krõpsud lendasid koos rasvaga mööda elmist ringi. Olukord oli ka sõna otseses mõttes tuline, sest süüa tehakse gaasil ning ringi lendav rasv võttis päris kenasti leeke külge. Bia vanaema asjas aga kulmu eriti kortsu, haaras üles potikaane, teise kätte pannilabida ning asus krōpsusid potti tagasi materdama. Nagu võitlust lohega oleks vaadanud, kus vanaema varjab nägu potikaanest kilbiga ning pannilabidast mõõgaga püüab potti tagasi materdada saja peaga lohe. Rasva tilkus laest, seintelt ja vanema seljalt. Ma ei tea, kuidas ta kolmanda astme põletusi ei saanud. Ma tõesti ei tea. Õhtul köögis käies sai veel searasvaga poleeritud pōrandal ringi uisutada sokkis. Aga krõpsud said väga head. Ma pole küll kindel, et nende tegemist ise katsetada tahan. Majas või korteris kindlasti mitte.
Mingi hetk saabusid ka Bia emapoolsed vanavanemad ja teised sugulased. Taaskord olid kõik väga sōbralikud ja võtsid mind kohe omaks. See vanaema vōttis enda südameasjaks mulle rohelist Bob Marley rummi-tekiila-ürti kokteili sisse joota ning sõltumata sellest, mis maja osas parasjagu olin, ilmus iga natukese aja tagant piiluma kavalalt naeratav punapäine vanaema, kes mu klaasi aga täis jälle valas ja kiitis, et on ju hea jook. Vanaisa uuris, et kas kas ma juba Brasiiliast mehe endale olen leidnud. Vastuse peale, et ei ole, lubas ta asja ära korraldada ning asus koos kohaliku politseiülemaga variante arutama, sest pidi olema väär mind Eestisse tagasi lasta. Siiani pole kosilased ōnneks uksetaha saabunud.
Nagu eelnevalt mainisin, siis oli pühapäev palmipuudepüha. Bia ütles juba hommikul, et õhtul kell 18 on missale minek, sest katoliiklaste jaoks on tegu väga-väga tähtsa pühaga. Ta lisas ka, et mõistab kui ma ei taha kaasa tulla, aga neil oleks hea meel, kui tuleksin. Noo ja kuidas ma siis ütlen ei, kui mind on selliselt külla kutsutud ja parimal võimalikul moel koheldud. Tõesti igas mõttes parimal võimalikul moel ja täiesti siiralt. Seesmiselt tundsin suurt muret, et kuidas ma suudan antud olukorras tõsise näo hoida seal kirikus palmioksaga vehkides. Kindlasti ei olnud mul mingit soovi Biat ja ta pere ja nende veendumisi kuidagi solvata, aga kogu see olukord oli juba ette nii irooniline ja koomiline. Ja ma olen väga kehv tunnete ja arvamuse varjamises. Mu nägu reedab ikka koheselt, mida ma asjast arvan. Asja ei teinud üldse paremaks ka see, et kirikusse saabudes oli ühel seinal suur alatrimaal ja teisel seinal ekraan, mis kuulutas, et osta ainult 50 reaali eest endale loosipilet ning võida endale päriseks Honda sõiduauto või roller. Pileteid saab osta peaukse ees. Pidin ikka väga tugevalt huulde hammustama ja pilk maha suunatult enda patte kahetsema. Iga kord kippus naer peale kui pilgu tõstsin ja kogu olukorda aju analüüsima hakkas. Aga suutsin end peaaegu vaos hoida, põlvitasin vajalikel hetkedel kivipõrandal ja piilusin altkulmu ũmber toimuvat kui kõik teised vaikuses midagi tegid ning vehkisin vapralt palmioksaga ning tervitasin Jeesust. Kogu olukord oli lihtsalt nii sürr. Peale missat proovisin Bialt ja Barbaralt delikaatselt uurida, et kuidas see Jumal enda poja nüüd ikka Neitsi-Maarjale nii saatis, aga tajusin kohe nende kibmatust, sest mida rohkem nad saavad mulle öelda, kui et piiblis on nii kirjas ning nad usuvad, et see on tõde ja ime. Loobusin viisakalt teema edasisest lahkamisest ja tänasin neid selgituse eest. Kahjuks või õnneks ei saa ma endiselt religioonist sellisel kujul aru. Edaspidi joon ka kiriku ees kokteile ja väldin oksakestega vehkimist kui Liisi ja Meeriga jälle reisile satume. Ja ülikooli esimesel aastal käisin terve aasta korra nädalas Unification Church'i (ei mäleta, mis see eesti keeles oli) loengutes ja kuulasin nende lugusid ja kitarrimängu ja üritasin aru saada, et kuidas nad saavad uskuda seda kõike, mida räägivad, aga küsimusi ja hâmmingut tekkis koguaeg rohkem kui vastuseid sealt sain. Kusagil on isegi mul veel tunnistus, et olen nende tegevustes osalenud.
Esmaspäeva hommikul Campinasesse tagasi jõudes oli mu sotsiaalne aku nii miinuses, et pidin esimese poole päevast pimedas toas vaikuses vedelema, et end veidi koguda.
Kolmapäev oli suur hüvastijättude päev. Pealelõunal oli minu ärasaatmispidu tööl kohviruumis. Alini tegi imelise küspisetordi. Veidi oli teise maitsega kui kodus, sest kohupiim tuli asendada toorjuustuga, aga väga maitsev oli sellegi poolest. Ta oli vaadanud suisa Youtube õpetusvideosid ning sõna küpsisetort tegi kõigile marudalt nalja. Sõime, jōime ning teised rääkisid portugalikeelseid asju ja minul mängis endiselt peas liftimuusika. Aga veidi nagu mingeid sõnu suudan tabada juba. Noo korra minutis tuleb tuttav sõna. Luban, et jätkan keeleõpingutega ning äkki järgmisel aastal suudan juba 6 sõna minutis ära tabada. Peaaegu vestlus juba. Õhtul käisime veel väiksema seltskonnaga baaris. Ja eile käisime veel väiksema seltskonnaga Peruu restoranis, sest Paola tahtis ka enda kodumaa toitu mulle tutvustada. Toit oli imeline.
Täna oli vaba päev ning käisin ainult lühidalt tööl, et viimased asjad veel kokku panna laboris, kaks viimast röövikut ära toita ning enda siia jäävad asjad sinna hoiule viia. Mu truud saapad ja välitööde alukad, mida nahakiinide ohus triikraua kõige kuumema temperatuuriga triikida saab, jäävad mind siia ootama. Saapad pidasid küll vapralt vastu, aga tallad on ikkagi igast servast liimist lahti ja naeratavad. Pikka pidu neil enam poleks ning uute saabaste ostmine järgmiseks korraks on paratamatus. Aga äkki saan veel neile kiire tiiru metsas pakkuda järgmine aasta enne pidulikult pensionile saatmist. Nüüd on mul alukad varustuse kastis juba kolmel mandril ees ootamas.
Njah, seekord siis sedasi. Kuulan veel veidi võrkkiiges muusikat, vahin puude latvu ja pilvi ning hommikul tuleb Uberi nina lennujaama suunas sättida. Rios on mul kahe lennu vahel 10 h aega. Loodan, et saan pagasi lennujaama jätta ning minna Jeesusele külla.
Tänan, Brasiilia. Tänan, Mariana. Tänan, Labbor ja Lema. Tänan, Bia ja Bia pere. Tänan teid, kes siia lehele lugema sattusid ja mulle kaasa elasid ja sõnumeid saatsid.